poniedziałek, 27 grudnia 2010

kultowe POJAZDY: WOŁGA,czarna ..wołga...

Wołga - seria  radzieckich samochodów osobowych produkowanych przez zakłady GAZ.
W 1946 r. GAZ rozpoczęły produkcję samochodu osobowego M-20 POBIEDA. W 1952 r. rozpoczęto pracę nad modelem GAZ M-21 pod nazwą Wołga. 10 października 1956 r. z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze Wołgi. Do 1957 r. były one produkowane jeszcze z silnikiem od Pobiedy. Latem 1957 r. gotowy był już nowy silnik. W końcu 1958 r. dokonano pierwszej modernizacji, zaś pierwszy poważny lifting Wołga przeszła dopiero w 1962 roku. Zmieniono wówczas przednią atrapę i wiele detali samochodu, w myśl zasady "mniej chromu więcej pięknej linii".

Czarna wołga – miejska legenda rozpowszechniana w Polsce głównie w latach 60. i 70. XX w., mówiąca o kursującej po mieście czarnej limuzynie marki Wołga, którą rzekomo porywano dzieci.
Według tej pogłoski czarna wołga miała białe firanki w oknach, inni wspominali także o białych oponach. Według różnych wersji jeździli nią księża lub zakonnice, Żydzi, ewentualnie wampiry lub sataniści. Samochód miał krążyć po drogach po zmroku. Ktokolwiek nią kierował, porywał dzieci i spuszczał im krew jako lekarstwo dla bogatych Niemców umierających na białaczkę. W niektórych wariantach ofiary były pozbawiane organów do przeszczepu, przede wszystkim nerek – legenda o czarnej wołdze uległa wówczas skrzyżowaniu ze słynną plotką o złodziejach nerek, prawdopodobnie rozpowszechnianą przez KGB.-żródło WIKIPEDIA

a prawda bywa prozaiczna ,TYMI SAMOCHODAMI JEŹDZILI KOMUNISTYCZNI APARATCZYCY I UB-ecia....