poniedziałek, 29 marca 2010

Komiksowi HEROSI cz.1 KAJKO i KOKOSZ...

Kajko i Kokosz – najpopularniejszy komiks Janusza Christy.
Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat, oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.
Główni bohaterowie pojawili się już wcześniej w twórczości Janusza Christy w serii Kajtek i Koko, nie były to jednak ściśle te same postacie. Chociaż wyglądały i nazywały się podobnie, to jednak były osadzone w współczesnych realiach i byli marynarzami.
Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 r. (komiksy Złote prosię (zmienione na Złoty puchar); potem Szranki i konkury i Woje Mirmiła). Wkrótce autor przeszedł do Świata Młodych. Jedna historia ukazała się w magazynie Relax, dwie kolejne zostały od razu wydrukowane w formie albumowej. Kolejne albumy wydawano do roku 1990. Niedługo później twórca przestał rysować ze względu na pogarszający się stan zdrowia.-źródło Wikipedia.
Supermeni ,bohaterowie w socjalistycznych realiach.Łudząco podobni do najsłynniejszej pary bohaterów Asterixa i Obelixa. Rozpalali umysły dzieci i młodzieży,ich humorem zachwycali się również dorośli.Zeszytowe przygody rozchodziły się w potężnych nakładach,twórca klepał biedę.

Stanowią markę samą w sobie.Stworzone uniwersum broni się po latach swoją swojskością i uniwersalnością przesłania.Żal ,że nie mogli zaistnieć wtedy szerzej.